- Zbiorowy zarząd prawami autorskimi
- Słowo od prezesa ZAiKS-u
- Historia ZAiKS-u
- Działalność ZAiKS-u
- Biuro Stowarzyszenia
- Struktura organizacyjna
- Konkursy i nagrody ZAiKS-u
Historia ZAiKS-u
Założyciele ZAiKS-u natychmiast nawiązali kontakty z organizacjami istniejącymi już w innych państwach europejskich, przede wszystkim ze słynnym Association Litteraire et Artistique Internationale z siedzibą w Paryżu. Początki były bardzo trudne. Pomimo przystąpienia Polski do konwencji berneńskiej w 1920 roku, liczący trzydziestu kilku członków ZAiKS walczył o przetrwanie i realizację swych celów w zrujnowanym ekonomicznie i rozdartym politycznie kraju. Co prawda liczba jego członków, postrzegających otwierające się możliwości rozwiązań legislacyjnych, podskoczyła w roku 1923 do stu kilkunastu osób, to naprawdę przełomowym okazał się rok 1926.
Dzięki osobistym kontaktom członków Rady Stowarzyszenia, animatorom życia literacko-artystycznego - wśród nich ówczesnego ministra kultury i sztuki Zenona Przesmyckiego - jak i dzięki aktywnej postawie samych autorów, którzy zwyczajowo osobiście sprawowali funkcje administracyjne w Stowarzyszeniu, udało się namówić ALAI do odbycia swego XXXVI Kongresu w Warszawie. Uczestnicy kongresu, który zyskał w Polsce rangę wydarzenia kulturalnego najwyższej wagi, przyjęci zostali przez prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Delegaci ZAiKS-u w toku obrad szybko nawiązali bezpośrednie kontakty z delegatami innych związków zagranicznych i błyskawicznie doprowadzili do zawarcia pierwszych umów o wzajemnej reprezentacji (z francuskim stowarzyszeniem autorskim SACEM, angielskim PRS oraz austriackim AKM). W cztery lata później ZAiKS miał już podpisanych 27 takich umów międzynarodowych. W końcu 1926 roku w Warszawie istniał już Polski Oddział Towarzystwa Ochrony Prawa Autorskiego. Aktywna działalność oraz nawiązane serdeczne kontakty zaowocowały zaproszeniem polskich autorów do Paryża na koleżeński międzynarodowy zjazd organizacji autorskich, który w trakcie obrad, m.in. dzięki inicjatywie obecnych tam Polaków, przekształcił się w założycielski kongres Confederation Internationale des Societes d'Auteurs et Compositeurs (CISAC). Tak rozpoczęły się dziesięciolecia ścisłej współpracy ZAiKS-u z CISAC-em, w którego władzach zasiadali i dzielili się swą wiedzą tacy wybitni członkowie i wieloletni prezesi naszego Stowarzyszenia, jak Walery Jastrzębiec-Rudnicki, Jan Lesman, Jerzy Boczkowski, Kazimierz Wroczyński, Karol Małcużyński, czy niedawno zmarły Andrzej Szczypiorski.
W czerwcu 1926 roku, parlament II Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił nowoczesną ustawę o prawach autorskich, kładąc tym samym kres dominacji silniejszych finansowo użytkowników tych praw. W ślad za umacnianiem się pozycji Stowarzyszenia na arenie międzynarodowej, inne krajowe organizacje autorskie powierzają ZAiKS-owi prowadzenie interesów swoich członków.