- Podstawy prawne
- Sposoby wykorzystywania utworów
- Zbiorowy zarząd
- Licencja - zgoda autorów
- Tantiemy - wynagrodzenie autorów
- Dozwolony użytek utworów
Tantiemy - wynagrodzenie autorów
Tantiemy to wynagrodzenie należne autorowi (lub następcy prawnemu autora) za wykorzystanie utworu. Pojęcie równoznaczne z wynagrodzeniem autorskim bądź jednym ze znaczeń honorarium autorskiego. Jest określana jako % wpływów użytkownika związanych z działalnością, w której wykorzystuje cudze utwory lub jako konkretna kwota za akt eksploatacji.
Zgodnie z przepisami prawa autorskiego (art.17, art.45 ustawy) autor ma prawo do otrzymania wynagrodzenia za wykorzystanie jego utworu na każdym polu eksploatacji odrębnie.
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS w ramach wykonywanego zbiorowego zarządu inkasuje, dzieli i wypłaca, na jednolitych zasadach, wynagrodzenia autorskie:
- twórcom zrzeszonym w Stowarzyszeniu
- twórcom, którzy powierzyli swoje prawa pod ochronę
- następcom prawnym tych twórców
- twórcom zagranicznym na podstawie umów z zagranicznymi organizacjami zbiorowego zarządzania,
- a także twórcom, którzy swych praw pod ochronę nie powierzyli, ale wobec których ZAiKS działa jako ustawowy reprezentant lub prowadzący cudze sprawy bez zlecenia – „negotiorum gestio”.
ZAiKS posiada obecnie około 130 umów z zagranicznymi organizacjami reprezentującymi prawa twórców na całym świecie. (Dowiedz się na ten temat WIĘCEJ).
ZAiKS przekazuje autorom wynagrodzenie uzyskane od użytkowników na podstawie dokumentacji o wykorzystanych utworach i na podstawie regulaminu repartycji. Działamy w formie stowarzyszenia, którego członkami są twórcy. Prowadzimy działalność non profit. Oznacza to, że twórcom przekazywane jest całe, uzyskane od użytkownika wynagrodzenie pomniejszone jedynie o koszty jego pozyskania, tj. koszty związane z inkasem wynagrodzeń i ich podziałem (tzw. „koszty inkasa”).
Jeżeli zdarzy się, że potrącone koszty inkasa są większe niż faktycznie poniesione, to różnica wraca z powrotem na konta autorskie.
Wynagrodzenia autorskie są ustalane w formie tabel wynagrodzeń autorskich, zatwierdzanych przez władze Stowarzyszenia, następnie ewentualnie przez Komisję Prawa Autorskiego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zgodnie z zasadą, że użytkownicy będący w takiej samej sytuacji eksploatacyjnej płacą takie samo wynagrodzenie autorskie. Tabele zawierają stawki kwotowe lub ryczałtowe jako procent od wpływów użytkownika związanych z działalnością w której wykorzystuje cudzą twórczość. Aby zapoznać się z tabelami, kliknij TUTAJ.
Dowiedz się jak można odebrać tatntiemy.