Nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie
Już po raz 69. przyznano Nagrody Literackie Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie.
Decyzją jury (w składzie: przewodnicząca Regina Wasiak-Taylor – prezes ZPPnO; ks. prof. Janusz Ihnatowicz – Houston, USA; ambasador Andrzej Krzeczunowicz ‒ Warszawa; dr Adam Wierciński – Opole; dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm – Wilmington, USA) wyróżnienia za rok 2019 otrzymali:
Nagrodę za popularyzowanie i promowanie literatury emigracyjnej – Jan Wolski z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wyróżniono go za zorganizowanie wielu międzynarodowych i ogólnokrajowych konferencji poświęconych literaturze emigracyjnej oraz książki jej poświęcone. Wolski opublikował m.in. tomy Wacław Iwaniuk. Szkice do portretu emigracyjnego poety (2002), „Im dalej w czas, tym mocniej będzie świecił”. Iwaniuk – Czechowicz (2003), „Dotykanie wiersza” (2004). Jest także autorem pracy Szwajcaria w piśmiennictwie polskim. Od XIX wieku do czasów najnowszych (2019) i monografii na temat Stanisława Gliwy (autora szaty graficznej rzymskiego wydania Bitwy o Monte Cassino Melchiora Wañkowicza) Pisanie książek bez użycia pióra (2006).
Nagrodę w kategorii za najlepszą książkę roku 2019 otrzymują ex aequo: Katarzyna Zechenter za tom Tam i tutaj (Wydawnictwo WBPiCAK) – to nagroda dla pisarza mieszkającego poza Polską – oraz Paweł Panas za książkę „Zagubiony wpośród obcych”. Zygmunt Haupt – pisarz, wygnaniec, outsider (Wydawnictwo Naukowe ATH i Instytut Literatury) – to nagroda za opracowanie naukowe dotyczące literatury emigracyjnej.
Katarzyna Zechenter jest poetką, historyczką literatury i kultury polskiej na University College London, doktorat obroniła na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor. Zechenter jest m.in. autorką pierwszej w języku angielskim monografii Tadeusza Konwickiego (History and Politics in Tadeusz Konwicki's Fiction). Jej twórczość poetycka czerpiąca z osobistych przeżyć, porusza tematy bliskie i zarazem odwieczne: odchodzenie, śmierć, przemijanie, lecz także wynikające z sytuacji życia poza krajem, które rodzi nostalgię i nieustającą potrzebę samookreślenia. Jury uznało, że w nagrodzonym tomie wierszy udała się poetce trudna sztuka bycia „Tam i tutaj”.
Paweł Panas to adiunkt na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL w Lublinie, który w nagrodzonej książce zajął się mało znaną twórczością epistolarną wybitnego prozaika i eseisty. Sumienny i wnikliwy badacz traktuje listy Zygmunta Haupta jako cenne źródło wiedzy o pisarzu. Listy pozwalają – dowodzi Panas – prześledzić zmiany w życiu i pisarstwie Haupta, kształtowanie się jego tożsamości, gdy wygnaniec staje się outsiderem, a twórczość literacka, wyimaginowana podróż w czasie i w przestrzeni, staje się „jedynym dostępnym ekwiwalentem powrotu z wygnania”.
Laureatom prestiżowej nagrody składamy serdeczne gratulacje.