- Dołącz do nas
- Co daje członkostwo
- Jestem członkiem ZAiKS-u
- Moimi prawami zarządza ZAiKS
- Chcę zostać członkiem
- Dostęp do informacji
Co daje ochrona utworów w ZAiKS-ie
Jako organizacja zbiorowego zarządzania, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS chroni nie tylko utwory swoich członków, ale także tych, którzy powierzyli naszej organizacji swoje prawa autorskie w celu sprawowania zbiorowego zarządu w ich imieniu, tj. autorów nie będących członkami ZAiKS-u, spadkobierców twórców oraz wydawców muzycznych.
Zakres ochrony sprawowanej na rzecz autorów i innych uprawnionych nie będących członkami ZAiKS-u, określa § 16 Statutu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Wynika z niego, że także dla tych podmiotów ZAiKS dokonuje inkasa, repartycji oraz wypłaty wynagrodzeń autorskich, zgodnie z zasadami obowiązującymi w Stowarzyszeniu. W procesie inkasa, podziału i wypłaty wynagrodzeń stosowane są te same zasady, jakie zgodnie z regulaminem przyjęto wobec twórców będących członkami ZAiKS-u.
W dobie lawinowego wykorzystywania utworów (nadania telewizyjne, radiowe, Internet, dyskoteki) autor praktycznie nie ma możliwości kontroli wykorzystania swoich utworów, a co za tym idzie udzielania licencji i otrzymywania tantiem autorskich. Ponadto indywidualnie podejmowane przez autora działania byłyby bardzo kosztowne i w wielu wypadkach koszty przewyższałyby uzyskane tantiemy.
Wszystkie obowiązki związane z eksploatacją utworów bierze na siebie ZAiKS.
Stowarzyszenie poprzez swoich wyspecjalizowanych pracowników (inspektorzy w Dyrekcjach Okręgowych) dociera do miejsc w których wykorzystywana jest twórczość (dyskoteki, kluby, kina, restauracje, zakłady usługowe itd.) Negocjuje, a następnie zawiera stosowne umowy oraz kontroluje ich wykonanie.
W wypadku gdy użytkownik nie chce zawrzeć umowy lub mimo jej zawarcia nie płaci należnych tantiem, ZAiKS prowadzi działania mające na celu uzyskanie stosownych wpłat (postępowanie ugodowe, postępowanie sądowe).
Zainkasowane kwoty są dzielone i wypłacane autorom, których utwory zostały wykorzystane.
Autor nie musi wykładać pieniędzy na koszty działań inkasowych, repartycyjnych czy windykacyjnych. Wszystkie te koszty (pracowników, materiałów, telefonów, opłat sądowych itd.) ponosi Stowarzyszenie. Dopiero z uzyskanych sum ZAiKS potrąca tzw. „koszty inkasa”. Jeżeli w danym roku potrącone koszty inkasa były wyższe od faktycznych wydatków, to nadwyżka wraca do autorów w dodatkowej repartycji. Taka sytuacja miała miejsce każdego roku w ostatnich latach.
Dlatego korzystanie z ochrony sprawowanej przez ZAiKS jest bardzo korzystne dla autorów.