- Dlaczego chronimy utwory
- Jak zarejestrować utwór
- Procedury związane ze zgłaszaniem utworów
- Procedury krok po kroku
Jak ochronić utwór
Zgodnie z przepisami prawa autorskiego (art.1) utwór od momentu jego ustalenia jest chroniony z samego prawa, bez konieczności dokonywania jakichkolwiek formalności.
Jeżeli jednak autor chce, by jego utwory były chronione przez ZAiKS, musi podjąć pewne działania, które pozwolą na wykonywanie tej ochrony.
Ochrona utworu w ZAiKS-ie polega na zarządzaniu prawami do niego na terenie Polski i świata tzn. m.in. na negocjowaniu i zawieraniu umów z użytkownikami, pobieraniu na rzecz autora tantiem, dochodzenie roszczeń m.in. na drodze sądowej.
ZAiKS musi wiedzieć, jakimi utworami zarządza. Dlatego niezbędne jest ich zarejestrowanie w stowarzyszeniu w zgodzie z ustalonymi procedurami.
Podstawowym warunkiem rejestracji utworu jest jednak jego wcześniejsze rozpowszechnienie np. wykonanie na koncercie, wydanie na płycie, nadanie w telewizji itp. gdyż ZAiKS może zarządzać wyłącznie utworami, które są w obrocie. Utwory pisane „do szuflady” nie mogą być zarządzane gdyż zgodnie z wolą autora nie są przeznaczone do rozpowszechniania.
Ochrona utworu w ZAiKS-ie jest więc prosta:
1. autor musi przedłożyć utwór w formie zależnej od jego rodzaju (np. w formie zapisu nutowego przy utworach muzycznych)
2. autor musi wykazać, że utwór został publicznie udostępniony,
3. autor musi wypełnić stosowne dokumenty - sprawdź: Jak zarejestrować utwór