Jak uzyskać licencję?
Aby uzyskać licencję na korzystanie z utworów, najpierw należy złożyć wniosek o zgodę na konkretne pole eksploatacji. Jeśli wiesz, który wniosek jest wymagany w Twoim przypadku, możesz pobrać go ze strony z WZORAMI WNIOSKÓW.
Jeśli nie jesteś pewny, który wniosek wymaga złożenia w Twojej konkretnej sytuacji, zapraszamy do zakładki PROCEDURY ZWIĄZANE Z LICENCJAMI. Tam krok po kroku łatwo odnajdziesz właściwy formularz.
Informujemy, że licencję na korzystanie z utworów, w zależności od pola ich eksploatacji, można uzyskać w dyrekcji okręgowej lub generalnej ZAiKS-u.
Dyrekcje okręgowe udzielają licencji:
- na publiczne odtworzenia i wykonania utworów,
- wyświetlenia i publiczne odtworzenia utworów audiowizualnych,
- utrwalanie i zwielokrotnianie utworów w zakresie video rejestracji i video reportaży,
- nadawanie utworów przez stacje radiowe i telewizyjne w sposób przewodowy,
- nadawanie w sieciach kablowych programu własnego i reemitowanie przez operatorów kablowych programów radiowych i telewizyjnych.
W zależności od miejsca prowadzonej działalności użytkownik zgłasza się do jednej z 13 dyrekcji okręgowych ZAiKS-u: Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Sopot, Szczecin, Wrocław lub Warszawa i Mazowsze (usytuowanej w Warszawie). Na terenie dyrekcji okręgowych działają inspektoraty terenowe.
W Dyrekcji Generalnej ZAiKS-u w Warszawie (i tylko tam!) można uzyskać licencję na:
- Utrwalanie i zwielokrotnianie utworów na nośnikach dźwięku oraz dźwięku i obrazu - w sprawie uzyskania licencji z tego zakresu należy się zwrócić do Wydziału Nagrań Mechanicznych
- Nadawanie utworów przez stacje radiowe i telewizyjne w sposób bezprzewodowy, wykorzystanie utworów w sieciach bezpośredniego dostępu typu Internet, wystawienia sceniczne utworów – w sprawie uzyskania licencji z tego zakresu należy zwrócić się do Wydziału Licencji i Inkasa.
- Wykorzystywanie utworów podczas występów cyrkowych – w sprawie uzyskania licencji z tego zakresu należy się zwrócić do Wydziału Inkasa Terenowego.
Wszystkie potrzebne kontakty znajdziesz TUTAJ.
Dla niektórych rodzajow licencji możliwe jest zawieranie i opłacanie umów licencyjnych przez Internet (online) bez potrzeby telefonowania i prowadzenia korespondencji z pracownikami ZAiKS-u, korzystając z serwisu internetowego strefy „ZAiKS online” o nazwie eLicencje.
W serwisie eLicencje można uzyskać obecnie licencję na:
- Korzystanie z utworów „do tańca” podczas wesel.
- Podkład pod stronę udostępnioną nieodpłatnie w sieciach interaktywnych (pod stronę internetową, itp.).
- Odsłuch na stronie udostępnionej nieodpłatnie w sieciach interaktywnych (na stronie internetowej, itp.).
- Niekomercyjne nadawanie w sieciach interaktywnych drogą emisji radiowej (radio internetowe, itp.).
Przewidujemy stopniowe poszerzanie oferty licencji, jakie można będzie uzyskać online.