Andrzej Zakrzewski

29.06.2021
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Scenarzysta, reżyser filmowy, telewizyjny i radiowy Andrzej Zakrzewski zmarł 29 czerwca 2021. Od 1964 roku był członkiem sekcji M naszego Stowarzyszenia. Miał 86 lat.

Po ukończeniu studiów na Wydziale Organizacji Produkcji Filmowej PWSF w Łodzi rozpoczął regularną współpracę z „Tygodnikiem Kulturalnym”, publikując teksty dotyczące wydarzeń kulturalnych, kina, poszczególnych filmów. Współpracował jako reżyser przy takich produkcjach jak Kalosze szczęścia (1958), Zbrodniarz i panna (1963), Pierwszy dzień wolności (1964), reżyserował W każdą pogodę (1969) i Ósmy złoty (1973).

Był wybitnym reżyserem spektakli radiowych. Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła żegnając go mówił, że był jednym z najważniejszych ludzi w historii radiofonii publicznej w Polsce: „Fenomenalnie potrafił pracować nad tekstem, z aktorem. Szukał zawsze dobra i piękna”.

Wśród nagród i wyróżnień przyznanych Andrzejowi Zakrzewskiemu było Grand Prix Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia w Bolimowie za Kartotekę rozrzuconą według Tadeusza Różewicza (1977). W 2001 roku otrzymał nagrodę Teatru Polskiego Radia – Honorowy Wieki Splendor.

 

#pożegnania
#Andrzej Zakrzewski