Tadeusz Ross

14.12.2021
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Satyryk, aktor, piosenkarz i polityk, zaangażowany w działalność warszawskiego samorządu. Członek Sekcji D naszego Stowarzyszenia od 1978 roku. Tadeusz Ross zmarł 14 grudnia 2021, miał 83 lata.

Po studiach na warszawskiej PWST (w przedstawieniach uczelnianego teatru zagrał cztery role, wcielił się również w postać jednego z powstańców w Kanale Andrzeja Wajdy) trafił do warszawskiego Ateneum, potem związał się na wiele lat ze stołeczną Syreną, nawiązując później współpracę z prywatnym Teatrem Sabat Małgorzaty Potockiej oraz Teatrem Muzycznym i Buffo. Występował najczęściej w spektaklach komediowych i kabaretowo-rewiowych. Równocześnie zobaczyć go można było w inscenizacjach telewizyjnych oraz na scenach estradowych (np. w popularnym programie „Podwieczorek przy mikrofonie”). Był autorem skeczy, monologów, małych from estradowych, lubianym konferansjerem. Słuchacze radiowej Trójki zapamiętali go jako „rossmówcę”, który w duecie z Piotrem Fronczewskim w kilkuminutowych skeczach prezentował dialogi pełne absurdalnego humoru. Nieco dłuższe – i o ogromnej oglądalności, sięgającej 65% widowni  – były odcinki telewizyjnego programu satyrycznego „Zulu-Gula”, w którym Ross, udając przybysza z obcego kraju, wyśmiewał polską rzeczywistość. Miał w dorobku wiele scenariuszy filmowych seriali (w niektórych pojawiał się w różnych rolach), a także książki dla dzieci.

W 2006 roku zaangażował się politycznie, zostając radnym m.st. Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej. Rok później uzyskał mandat poselski, przez pewien czas był również europosłem (zastępując Rafała Trzaskowskiego), by w 2018 wrócić do grona stołecznych radnych.

#Tadeusz Ross
#pożegnania