Jan „Janga” Tomaszewski

6.07.2021
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Jan „Janga” Tomaszewski, który odszedł 6 lipca 2021 po ciężkiej chorobie, był kompozytorem, wykonawcą, aktorem teatralnym i filmowym, często pojawiającym się w dubbingowanych rolach. Urodzony w 1951 roku, jako 24-latek ukończył Wydział Aktorski krakowskiej PWST i zadebiutował w sztuce reżyserowanej przez Ludwika René w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, gdzie dostał angaż. Występował także na scenach Teatru Powszechnego, Ateneum i Nowego.

Widzowie telewizyjni i kinowi pamiętają go z wielu ról serialowych (od 07 zgłoś się po na Wspólnej, M jak miłość i Ojciec Mateusz) i ekranowych (m.in. w Pannie Nikt), ale długoletnią przygodę z filmem rozpoczął od dubbingu, w 1968 roku wcielając się w rolę Abonbofisa w polskiej wersji Asterixa i Kleopatry. Do najbardziej znanych animacji, w których występował, należały Tęczowa kraina, Rodzina Addamsów, X-Men, Spiderman, Aladyn i król złodziei, Ratunku jestem rybką; udzielił także głosu Dwalinowi w trylogii Hobbit nakręconej przez Petera Jacksona (2021-2014).

Był popularnym wykonawcą piosenki autorskiej, szczególnie ceniącym utwory Edwarda Stachury. Wracał do nich często, wciąż próbując nowych interpretacji. Powstały w 2006 roku film Cud w kamienicy. Ballady Jana Jangi Tomaszewskiego w reżyserii Mariusza Malca poświęcony był muzycznej twórczości artysty.

Był członkiem sekcji B i E naszego Stowarzyszenia od 2002 roku.

 

#pożegnania
#Jan „Janga” Tomaszewski