Aleksander Rowiński

20.11.2021
Fot. Archuwum ZAiKS-u
Fot. Archuwum ZAiKS-u

Publicysta, reporter, pisarz, wydawca Aleksander Rowiński zmarł w Inowrocławiu w wieku 90 lat. Od 1962 roku należał do Sekcji M naszego Stowarzyszenia, pełniąc w latach 1978-1984 obowiązki członka jej zarządu.

Urodził się w Częstochowie, gdzie skończył liceum. W 1953 obronił dyplom na Wydziale Dziennikarskim UW, by powrócić na Śląsk, gdzie w „Dzienniku Zachodnim”, popularnej gazecie codziennej pracował jako publicysta i redaktor działu kulturalnego. W 1957 został sekretarzem redakcji śląskiego pisma literacko-społecznego „Przemiany”, rok później przeniósł się do Warszawy, do redakcji „Prawa i Życia”. Pisywał regularnie dla tygodników „Perspektywy”, „Kultura”, „Życie Literackie”, „Przegląd Tygodniowy” (jego redaktorem naczelnym był w latach 1982-1983). Pasjonował go reportaż, uważany był za współtwórcę polskiej szkoły tego gatunku. Seria „Ekspres reporterów”, której był pomysłodawcą i współredaktorem, należała w latach 80. do ogromnie poczytnych pomysłów wydawniczych, przynoszących czytelnikom co miesiąc nowe teksty. Władze wymusiły zakończenie serii w 1981 roku, po publikacji tomu Osiemnaście długich dni, „nieodpowiednio” ukazującego przebieg strajku w Stoczni Gdańskiej. Rowiński wskrzesił serię w założonej przez siebie w 1987 Oficynie Literatów „Rój”. Był również wydawcą i redaktorem naczelnym pisma „Kaleidoscope”, którego egzemplarze podróżni mogli znaleźć na pokładach samolotów Lotu.

Jego dorobek literacki obejmował nie tylko tomy reportażu, ale i powieści kryminalne i historyczne (był autorem pierwszej i jedynej biografii Szmula Zygielbojma, polsko-żydowskiego polityka, który odebrał sobie życie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec Holocaustu), scenariusze filmowe i telewizyjne, twórcą programów TVP. Był wieloletnim członkiem SDP i ZLP (wszedł w skład Prezydium Zarządu Głównego), laureatem wielu nagród tych organizacji i wyróżnień literackich.

#Aleksander Rowiński
#pożegnania