Kompozytor, aranżer, pedagog

5.05.2021
Fot. Archiwum ZAiKS-u
Fot. Archiwum ZAiKS-u

Kompozytor, aranżer, pedagog i publicysta muzyczny, Lucjan Kaszycki zmarł 5 maja 2021 w wieku 89 lat. Należał do grona członków naszego Stowarzyszenia o najdłuższym stażu – do sekcji A i B przystąpił w 1953 roku.

Urodzony w Krakowie, w tamtejszej PWSM studiował kompozycję (w klasie Stanisława Wiechowicza), by pozostać na uczelni jako pedagog (wśród uczniów byli m.in. Andrzej Zarycki, Jan Jarczyk i Andrzej Zieliński). Po przenosinach do Warszawy (w 1974) związał się z obecnym Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina, pracując na kilku jego wydziałach: Instrumentalnym, Fortepianu, Klawesynu i Organów, Reżyserii Dźwięku oraz Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki. Emerytura, na którą przeszedł w 2002, nie oderwała go od uczelni, gdzie nadal kształcił reżyserów dźwięku. Był również wykładowcą (do 2003) współzałożonej przez siebie Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy.

Pozostawił ogromny dorobek kompozytorski, obejmujący nie tylko muzykę orkiestrową i kameralną, ilustracje muzyczne słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, musicale i widowiska, muzykę teatralną i filmową (w tym do Pożegnań i Jak być kochaną w reż. W.J. Hasa, Awantury o Basię M. Kaniewskiej, Gangsterów i filantropów J. Hoffmana i E. Skórzewskiego czy Katastrofy w Gibraltarze B. Poręby), ale i utwory wokalno-instrumentalne, popularne ballady, songi i piosenki, m.in. To wszystko z nudów, Nie chodź tą ulicą i niezapomniane Pamiętasz, była jesień. W domu zorganizował sobie komputerowe studio, w którym pracował nad kolejnymi autorskimi kompozycjami, nie stroniąc od muzyki użytkowej (np. playbacków).

Razem z Jadwigą Dzielską opracował szkolny podręcznik do kształcenia słuchu; pisał także na tematy muzyczne. Przez kilka dziesięcioleci współpracował z Polskim Radiem (kierował m.in. redakcją muzyczną Trójki), Związkiem Kompozytorów Polskich, którego członkiem był od 1958, Związkiem Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR. Był założycielem i prezesem (1969-1974) oddziału Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w Krakowie.

Aktywnie zaangażowany w działalność ZAiKS-u, gdzie był członkiem zarządu sekcji A, pracował w komisji DPT i przez wiele lat był członkiem rady Stowarzyszenia. Odznaczony m.in. Medalem ZAiKS-u, Medalem 90-Lecia Stowarzyszenia, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”; oficer Orderu Odrodzenia Polski.

„Lucjan Kaszycki to postać wielobarwna (...), całe życie tego artysty zespolone jest z muzyką”, pisała Aldona Nawrocka-Woźniak w poświęconym mu tomie wydanym nakładem UMFC w 2012 roku.

 

#Lucjan Kaszycki